Atık Yağlar Avrupaya Gidiyor

Yazar Tarih Nisan 5, 2012

Sponsor BağlantılarTürkiye’de toplanan atık yağlar, imkanların az olması nedeniyle Avrupa’nın kullanımına sunuluyor. Doğalgaza gelen son zamdan sonra gözler tekrar yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi. Ülkemizde biyogaz, biyodizel ve biyoetenol üretiminin oldukça az olması, Avrupa’nın atık yağları alarak kullanmasını sağladı.

Alternatif Enerji ve Biyodizel, Üreticileri Birliği Derneği (ALBİYOBİR) Mali ve İdari İşler sorumlusu Ergun Özer, yaptığı açıklamada Türkiye’de atık yağların kullanılmaması sebebiyle, toplanan atık yağların Avrupa ülkelerine satıldığı, Avrupa ülkelerinin ise bu atık yağları biyodizel olarak kullandığını söyledi. Geçtiğimiz ay 100 ton atık yağın Almanya ve Avusturya tarafından satın alındığı belirtildi.

Türkiye’de biyodizel üretiminin tercih edilmediği ve pek cazip gelmediği söylenirken, biyodizelin petrol kanunu içinde değil de tarım kanunu içinde değerlendirilmesi gerektiği söylendi. Türkiye’de biyodizel üretmek ve aracında kullanmak isteyen kişinin akaryakıt kaçakçısı konumuna düşmesinin ciddi bir sorun olduğu vurgulanıyor.

Avrupa ülkeleri ise atık yağlar, çöp gibi şeyleri toplayarak biyodizel ve doğalgaz üretmekte. Bu sayede dışa bağımlılık her yıl azalmakta.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>