Adana’da tasarruflu suyla yüzde 50 verim artışı

Yazar Tarih Mart 5, 2013

Sponsor BağlantılarAdana’da Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Seyhan Baraj Gölü’nden enerjisi alınan saniyede 160-170 metreküp suyu Akdeniz’e bırakmak yerine sulama kanallarına 1 ay önce vererek tarım ürünlerinde yüzde 40’a varan verim artışı sağlanacak.

Adana Valiliği, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü ve Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ortaklaşa harekete ederek tarımda verimliliği artırmak ve suda tasarruf etmek için proje hazırladı. Daha önce kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarında Seyhan Baraj Gölün’nde enerjisi alındıktan sonra Akdeniz’e bırakılan 160-170 metreküp suyun tarım alanlarına verilmesine karar verildi. Bunun için sulama kanallarına 50 yıl içinde ilk kez mart ayında su verilerek tarım arazilerine gönderildi. Proje kapsamında çiftçilerin isteğine bağlı olarak kanallara su verilmesi daha da öne alınabilecek.

DSİ. 6. Bölge Müdürü Nevzat Aksu, Seyhan Baraj Gölü yapıldıktan sonra sulama kanallarına su verilmeye başlanmasının ardından 50 yıl geçtiğini bu 50 yılda ilk kez mart ayında kanallara su verilmeye başlandığını belirtti.

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül ise, suyun bırakılmasıyla bundan sonra Çukurova’da çok daha yüksek verimli sebzecilik veya benzer üretim yapmanın mümkün olacağını söyledi. Kanallara erken su bırakılmasını tarıma vereceği faydadan dolayı önemsediklerini ifade eden Aygül, çiftçilerin de tarlalarında daha yüksek verimli ürünlere geçmelerini tavsiye etti.

www.tarimtv.gov.trDiğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>