Niğde Elma’da Merkez Olma Hedefinde

Yazar Tarih Mayıs 30, 2013

Sponsor BağlantılarNiğde Elma’da üretim bazında Türkiye’nin merkezi olma hedefinde. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, yaptığı açıklamada kentin dikili elma ağacı sayısı bakımından, ülke genelinde birinci olduğunu söylerken, elma üretimi bakımından ülke ikincisi olduğunu söyledi.

Elmanın başkenti Niğde

Murat Türkmen, Niğde’nin elma yetiştiriciliği bakımından çok uygun bir yapıya sahip olduğunu ve hedefinin Türkiye’de elmanın başkenti olmak olduğunu söyledi. Gerek iklim, gerek toprak özellikleri gerekse de coğrafi yapısı bakımından Niğde elma üretiminde önemli bir avantaja sahip durumda.

Bilindiği gibi elma kış döneminde soğuk havaya ihtiyaç duymakta. Niğde ise elmanın ihtiyaç duyduğu soğuk hava için oldukça uygun bir ortama sahip. Diğer yetiştiricilik yapılan bölgelere nazaran Niğde de yetiştirilen elmalarda gece gündüz sıcaklık farkı nedeniyle farklı bir aroma ve tadın bulunduğu söylenmekte. İl genelinde 50 yaşına kadar birçok yaşta ağaçtan elma elde edilse de bu gibi ağaçların ekonomik anlamda ömrünü doldurması nedeniyle yeni ve genç elma bahçeleri kuruluyor. Kentte ihracatta önemli yeri olan Granny Smith, Gala grubu, Fuji, Red Chief gibi elma çeşitleri de yetiştiriliyor.

Geçtiğimiz yıla ait verilere göre kent genelinde toplamda 211 bin dekar yarı ve tam bodur elma bahçesi bulunduğu belirtilirken bu bahçelerden 2012 yılı için toplamda 320 bin ton elma üretimi yapıldığı söyleniyor. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl ise üreticiler rekolte de bir artış beklerken bu artışın yakın bir tahminle %10 civarı olması ve 350 bin tonluk bir elma üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Niğde’nin yeni kurmuş olduğu bahçelerinde henüz verim almamış olmasına rağmen Türkiye’nin yeni elma merkezi olma konusunda iddialı olduğunu söylemek mümkün. Niğde elma sektöründe Türkiye’nin yeni parlayan yıldızı konumunda.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>