Sofraların Vazgeçilmezi Domates

Yazar Tarih Mart 21, 2013

Sponsor BağlantılarSofralarımızın vazgeçilmezi domates birçok faydası ile dikkat çekiyor. İçeriğinde demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineralleri barındıran domates A, B ve C vitaminleri bakımından da zengin bir içeriğe sahip.

Domatesin faydalarına göz atmak gerekirse;

Lif açısından zengin bir içeriğe sahip olan domates, kabukları ile birlikte tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca domatesin mide ve bağırsakların sağlıklı çalışmasında etkili olduğu görülmüştür. İdrar söktürücü, kabızlık giderici etkisi vardır. Yine vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasında etkilidir.

Domatesin kanı temizlediği ve özellikle de prostat kanserine karşı önemli oranda koruyucu bir etkisi olduğu bilinmektedir. Cildin tazeliğini korumakta ve yaşlanmayı geciktirmektedir.

Domatesi yemeklerden, salatalara ya da ketçap ve salça gibi birçok üründe görmemiz mümkün. Domatesi taze olarak tüketebileceğimiz gibi yemeklerde ve salça yapımında da kullanabiliriz. Ayrıca domatesin cilt lekeleri ve sivilceler üzerinde temizleyici bir kür etkisi de bulunmaktadır. Dilimlenmiş domates leke ve sivilceler üzerinde bekletildikten sonra cilt temizlenerek cilde tazelik ve sıkılık kazandırılabilir.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>