En Faydalı Baharatlar ve Yararları

Yazar Tarih Mart 25, 2013

Sponsor BağlantılarBaharatlar sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize lezzet katan en önemli ayrıntılardan birisi. Baharat ve otların yalnızca yemeklerimize kattığı güzel tatlar dışında birçok önemli faydası olduğunu biliyor muydunuz? 

Tarçının faydaları, yararları

Güzel kokusunun yanı sıra hafif yakıcı bir tadı bulunmakta. Ancak tarçının faydaları saymakla bitmiyor. Tarçın, artirit ağrılarını hafifletirken kan akışını düzenlemekte ve kolesterolü düşürmektedir. Kadınlarda adet ağrıları üzerinde hafifletici bir etkisi bulunan tarçının kısırlık tedavisinde de kullanıldığı biliniyor.

Zencefilin faydaları, yararları

Zencefil özellikle doğu ve uzakdoğu mutfağında vazgeçilmez bir tat olarak kullanılmakta. Aynı zamanda ilaç olarak da kullanılan zencefil sindirim sistemi üzerinde yararlı etkilere sahip. Besin maddelerinin vücut tarafından emilimini hızlandıran zencefil, iştahsızlık ve mide rahatsızlıklarına da yararlı etkilerde bulunuyor.

Ayrıca zencefilin boğaz ağrılarına karşıda yararlı etkileri bulunmakta.

Zerdeçalın faydaları, yararları

Dünyanın birçok bölgesi ve yine özellikle Asya ülkelerinde sıkça kullanılan zerdeçal, ülkemizde de en sık tercih edilen baharatlar arasında yer alıyor. Zerdeçalın bilinen en önemli faydası iltihap önleyici bir etkisi bulunması. Ülserli kolitten kansere, romatizmadan alzheimera kadar birçok rahatsızlık üzerinde iyileştirici etkisi var.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>