Solucan Gübresi ve Solucan Gübresi Üretimi

Yazar Tarih Aralık 15, 2012

Sponsor BağlantılarSolucan gübresi, tüm gübreler içerisinde en iyi ve en sağlıklı olmasıyla bilinmektedir. ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de 50 yılı aşkın kullanılan solucan gübreleri, solucanların özel olarak beslenmesi ve dışkılarının alınıp gübre olarak kullanılması ile açıklanıyor.

Son dönemde ülkemizde de popüler olmaya başlayan solucan gübresi sahip olduğu niteliklerden dolayı “Siyah Altın” olarak tanımlanmaktadır. Solucan gübresinin saksı topraklarında %20 ya da daha az miktarlarda kullanılması yeterlidir. Daha üst miktarlarda kullanılması bir zarar meydana getirmese de gübrenin boşa harcanmasına neden olmaktadır. %100 toprak kokan solucan gübresi, oldukça yararlı ve üstün niteliklere sahiptir. Topraktan olabildiği gibi su ile karıştırılarak yapraklara sıkmak suretiyle kullanılması da mümkündür.

solucan gübresi yapımı

solucan gübresi yapımı

 

Evde solucan üretmek mümkün mü?

Avrupa ve Amerika’da bazı alanlarda solucan gübresi sıkça kullanılmaktadır. Evlerde de solucan gübresi üretmek mümkün olsa da yaydığı koku ve musallat olan sineklerden dolayı rahatsızlık uyandırmaktadır. Solucan gübresi üretimi için bahçeye sahip olmanız daha uygun olacaktır. Ayrıca kutularda çeşitli enfeksiyonların oluşma riski olması, kapalı ortamlarda solucanların ölmesi üretimi zorlaştıracaktır.

Bahçe toprağı altında solucan gübresi üretilebilir mi?

Ilıman iklime sahip bölgelerde her dönem solucan gübresi yapılabilmektedir. Solucan gübresi üretimi için uygun olanların kırmızı solucanlar olduğu bilinmektedir. Birçok bahçede yer alsalar da bulamamanız durumunda başka bir yerden temin etmeniz mümkün.

Solucanların gübre oluşturması için neler verilmeli?

  • Sebze ve meyvelerden artan artıklar,
  • Bozulmuş yemekler, meyveler.
  • Çay posaları ve kahve telveleri,
  • Yumurta kabukları(parçalanmış)
  • Bayat ve bozulmuş ekmek/hamurişleri,
  • Gazete kağıtları, elektrikli süpürgede birikenler,
  • Saç ve sakal kırıkları,
  • Kullanılmış tuvalet kağıtları,
  • Hayvan dışkıları,
  • Yalnızca bu artıkları solucanlara vermek gübre yapımı için yeterli değildir. Mevsimsel şartların olgunlaşması ve uygunluğu da önemlidir. Yağış olmayan dönemlerde toprağın sık, sık sulanması gerekmektedir. Ayrıca aşırı soğuk havalarda olumsuz etki yaratabilmektedir.

Ayrıca vermiş olduğunuz tüm artıkların da bozulmuş olması gübre yapımını ve solucanların bu artıkları yemesini sağlamaktadır.

Artıkların gübre haline gelme aşamaları nelerdir?

Artık ya da çöplerin solucanlar tarafından gübre haline getirilmeleri aşağıda ki aşamalar altında gerçekleşmektedir.

Çöplerin ve artıkların bozulmuş olması, kokuşmaya başlamaları.
Solucanlar tarafından artıkların yenilmesi.
Solucanların artıkları yedikten sonra dışkılaması ve
Dışkıda fermantasyonun tamamlanması.
Artık ve çöplerin solucanlar tarafından yenebilir hale gelmesi ortalama 2 hafta sürerken, dışkılamanın ve gübre haline gelmenin ortalama süresi ise 1 1.5 aydır.

Solucan gübresinde hasat nasıl yapılır? Solucan gübresinden nasıl faydalanılır?

İlk 3 4 ay geçtikten sonra ihtiyaç duyduğunuz ölçüde bu bölgeden aldığınız toprakları gübre amacıyla kullanabilirsiniz. Ancak toprakların içerisinde solucan ve artıkların kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için kurutmamak şartıyla toprağın bekletilmesi (2 hafta kadar) yeterlidir. Bu süre içerisinde küçük solucanlar büyüyecek ve ayıklamak daha kolay olacaktır.

Bahçe içerisinde alanınız geniş ise kademe, kademe ilerleyerek solucanlar ve gübresinden faydalanabilirsiniz. Çöplerin belirli dönemlerde farklı bölgelere gömülmesi ve mümkün olduğunca solucanların bu alanlara yönlenmesinin sağlanması yararlı olacaktır.

Solucan gübresi yaptığını alanları solucan ile beslenen canlılara karşı korumayı unutmayın. Zaman içerisinde solucanların sayısı arttıkça, ürettiğiniz gübre miktarı artacak, üretim süresi azalacaktır.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>