Rosellinia Kök Çürüklüğü ile Mücadele Yolları

Yazar Tarih Mayıs 26, 2012

Sponsor BağlantılarRosellinia Kök Çürüklüğünde hastalığa yakalanmış ağaçların yapraklarında sararmalar ortaya çıkacaktır. Bu sararmalar, ağaçta her yerde olabileceği gibi ağacın bir bölümünde de olabilir. Sararma dışında yapraklarda küçülmede olabilir. Hastalık etkisinde zamanla yapraklarda kuruma ve dökülmeler olacaktır. Hastalığın etkisinde olan ağaçlarda gelişim durur ve geriye dönük ölüm gerçekleşir.

Hastalık sadece yapraklar ya da ağaç üzerinde değil aynı zamanda meyve üzerinde de etkili olacaktır. Meyvede verim ve kalite düşecek, meyveler olgunlaşmadan kuruyup dökülecektir. Hasta ağaçlarda ince köklerde esmerleşme ve çürüme gözlenmiştir. Ayrıca kalın kökler ve kök boğazında gri-siyah arası bir tabaka oluşmaktadır.

zeytin, turunçgil hastalıkları

Hastalık, incir, zeytin, bağ, turunçgiller ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında etkili olmaktadır.

Hastalık ile Mücadele Yolları

Kültürel Mücadele Yolları

1) Ağır ve su tutan toprak yapısına sahip arazilerde bahçe kurulmamalıdır.
2) Toprağın en iyi şekilde havalanması sağlanmalıdır. Ayrıca toprak içerisinde fazla su birikmesi önlenmelidir.
3) Bahçe, doğal afetlere ve sel sularına karşı korunmalıdır.
4) Sulama suyu ve gübre, ağaçlarda kök boğazına doğru değil, taç izdüşümüne doğru verilmelidir.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>