Mozaik Virüs Hastalığı ile Mücadele Yolları

Yazar Tarih Mayıs 27, 2012

Sponsor BağlantılarHastalık her bitkide farklı şekillerde farklı virüsler etkisinde kendini gösterebilir. Biberlerde oluşan mozaik virüs hastalığı farklı virüslerin etkisinde oluşmaktadır. Genel olarak mozaik virüsleritütün, hıyar ve patates x mozaik virüsü olarak bilinmektedir. Hastalık üretim araçları ve yaprak bitleri tarafından diğer bitkilere bulaşabilir.

Hastalık genç yapraklar üzerinde açık sarı ya da yeşil renklerde mozaikler şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bulaşık olan yapraklarda saptan aşağı doğru kıvrılma ve bitkide çiçek ve meyve dökümü görülür. Ayrıca bitkide boğum araları kısalacak ve bodurluk görülecektir.

kavun, karpuz hastalıkları

Hastalık, kavun, karpuz, hıyar, kabak, muz, domates, biber, börülce ve mısır gibi bitkilerde görülebilir. Ayrıca yukarıda yer alan bitkiler hastalığın konukçuları olarak bilinmektedir.

Mozaik Virüs Hastalığı ile Mücadele

Kültürel Mücadele Yolları:

 1)      Yetiştiriciliğin yapıldığı alanda yer alan bitkilerde hastalık belirtisi oluşturanlar sökülerek imha edilmelidir.

2)      Bakım işleri sırasında ellerin temiz olmasına özen gösterilmelidir.

3)      Yetiştiriciliğin yapıldığı alanda sigara gibi tütün ürünleri içilmemelidir.

 

4)      Yetiştiriciliğin yapıldığı alanda yabancı ot türleri ile mücadele edilmeli ve temizlenmelidir.

5)      Ekim nöbeti uygulanmalıdır.

 Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>