Hastalıktan Ari Üzümler Hazır!

Yazar Tarih Mayıs 21, 2013

Sponsor BağlantılarPamukkale Üniversitesi Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından önemli bir çalışma yapıldı. Çalışma kapsamında 25 üzüm çeşidinin yeni doku kültürü metodu ile mantar, bakteriyel hastalıklar ve virüslerden arındırıldığı belirtildi.

25 çeşit üzüm hastalıklardan arındırıldı

Pamukkale Üniversitesi Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi müdür yardımcısı Doç. Dr. Ali Ramazan Alan yaptığı açıklamada bitki türleri üzerinden hastalıklardan arındırma yönünde yapmış oldukları çalışmaların başarı ile sonuçlandığını söyledi. Alan açıklamasında, ülkemizin dünya genelinde en büyük üzüm yetiştiricilerinden birisi olduğunu vurgularken, yine ülkemizde bulunan bine yakın üzüm çeşidinden sadece küçük bir kısmının ticari amaçla üretildiğini belirtti.

Özellikle üzümlerde hastalık etmenlerinin üzüm çeşitlerinin açıkta muhafaza edilmesi ile bulaştığına dikkat çeken Alan, bu türlerin hastalıklardan arındırılabilmesi için yeni doku kültürleri geliştirmelerinin şart olduğunu vurguladı. Alan, Türkiye’de bu yönde çalışma yapan ve başarılı olan ilk laboratuar olduklarını sözlerine eklerken, 25 çeşit üzümde yapmış oldukları çalışma ile hastalıklardan tamamen arındırılma yapıldığını söyledi.

Alan açıklamasının devamında; Asma genetik materyallerini koruyan ve çoğaltan kurumların talep etmesi durumunda Türkiye’de bulunan tüm üzüm çeşitlerinin tamamen hastalıklardan ari hale getirilebileceğini söyledi. Yapılacak çalışmalar ile tarımda üzüm yetiştirme sırasında hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlarda azalmanın meydana geleceği, birim başına daha fazla ürünün ve sağlıklı meyvelerin alınabileceği belirtildi.

Yine yapılacak olan çalışmalar sonucunda asma genetik materyalleri uzun süre sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilecek. Bunun temel nedeni hastalıklı bitkilerin uzun ömürlü olmaması ve yetiştiricilikte tercih edilmemesi. Bu yöntemin bir diğer önemli katkısının ise asma genetik kaynaklarının daha fazla artırılması olduğu söylenmekte. Bu sayede asma bağları 50 60 yıl gibi uzun ömre sahip olabiliyor.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>