Elma ve Armutta Karaleke Hastalığına Dikkat

Yazar Tarih Mart 23, 2013

Sponsor BağlantılarHavaların ısınmaya başlaması, yağışların artması,iklim ve mevsimsel olarak değişimlerin yaşanmasıyla birlikte elma ve armut bahçelerinde kara leke hastalığı riski artmaya başladı.

Elma ve Armut üreticileri için sıkıntılı süreç başladı. Özellikle bazı bölgelerde elma ve armutta kara leke hastalığının artmaya başladığı belirtiliyor. Hastalığın gelişimi yağış, yüksek nem ve sıcaklık altında hızlanmakta. Bazı bölgelerde yer alan erken uyarı sistemleri hastalık riskinin arttığını önceden gösterse de üreticilerin önlem alması gerekiyor.

Hastalığa karşı riskin arttığı bölgelerde elma ve armut üreticilerinin vakit kaybetmeden ilaçlama yapması gerekmekte.

İlaçlama da sırasıyla şu işlemlerin yapılması tavsiye ediliyor.

İlk ilaçlama; Çiçek gözleri kabardığında yapılmalı.

İkinci ilaçlama: Pembe çiçek tomurcuğu döneminde yapılmalı.

Elma ve Armut kara leke hastalığı ilaçlaması

Çiçek ve taç yapraklard %70 dökülme görüldüğünde yapılmalı. Sonraki ilaçlama da ise meteorolojik şartlar göz önünde bulundurularak yapılmalı. Nem, sıcaklık ve yağış gibi koşullar göz önüne alınarak, hastalığın yayılma ve ilerlemesine uygun koşullar oluştuğunda yağışlar etkilenmeyecek şekilde 7 15 gün ara ile uygulanmalı.

Burada dikkat edilmesi gereken husus her ilaçlama da hastalıkla mücadelenin başarılı olabilmesi için farklı ilaçlama uygulamalarının yapılmasıdır. İlaçlama yapmadan önce ilgili birimlere başvurulması yararlı olacaktır.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>