Canavar Otu İle Mücadele Yöntemleri

Yazar Tarih Ocak 1, 2012

Sponsor BağlantılarCanavar otları genellikle 10 ile 70 cm arasında uzunluğa sahip olan, gövde yaprak kısımlarında yeşil rengin olmadığı tam parazit bitkiler olarak tanımlanabilir. Canavar otunda gövdede pembe ve sarı renklerin hakim olduğu görülebilir. Çiçek kısmı ise farklı renklere sahip olabilir. Ülkemizde tarım arazilerinde yaklaşık 32 farklı türü bulunan canavar otunun bazı türleri çok ağır zararlara neden olmaktadır. Bazı bitkilerde görülen türler arasında domateste, O.ramosa L. Ayçiçeğinde ise Orobanche cernua Loefl. bulunmaktadır.

Canavar otları genellikle bitkinin köküne sarılarak toprak yüzeyine çıkmaktadır. Ancak üreticiler genellikle bu türleri toprak yüzeyinde bulunduğu ve çiçekli olduğu için fark edemeyebilirler. Canavar otları tohum ile çoğalmakta olup, bir bitki ortalama 20 bin civarı tohum vermektedir. Toprak içinde yıllarca bulunabilen bu tohumlar, bir bitkiye rastlayana kadar ortaya çıkmayabilir. Canavar otunun çimlenebilmesi için sıcaklığın ortalama 20-30 derece arasında olması ve bir bitki köküne tutunması gerekmektedir. Canavar otunun genel etki şekli ise bitkinin kökü aracılığıyla öz suyunu emmesi ya da verimi azaltması olarak bilinmektedir. Ot ile mücadele genellikle yöntemlerin yetersiz olması ve otun bir anda aşırı derecede tohum vermesi nedeniyle başarısız olmaktadır. Ayrıca yanlış müdahale şekilleri nedeniyle tohum sayısının daha da artması mümkündür. Tüm bu nedenlerden dolayı canavar otunun oldukça büyük zararları bulunmakta ve üretici maddi yönden zor durumda bırakmaktadır.

Kültürel Önlemler

Canavar otuna karşı alınacak kültürel önlemler arasında, kullanılan tohumların dikkatle seçilmesi, temiz ve sağlıklı olması, konukçusu olduğu yabani otlar ile mücadele edilmesi önemli sayılabilecek önlemler arasındadır. Ayrıca üretim öncesinde canavar otu ve konukçusunu tamamen yok etmek gerekmektedir.

Kimyasal Mücadele

Canavar otuna karşı bilinen kimyasal bir müdahale yöntemi bulunmamaktadır.Diğer yazılara göz attınız mı?

3 Yorumlar

 1. Turgay demırel

  06 Haziran 2012 at 13:21

  Canavar otunun caresı var kımse pek bılmıyor ama canavar otunun cımlenebılmesı ıcın alatav topraga ıhtıyacı var bıtkılerde ılk su verımı yapıldıgı zaman cok agır bır su verıldıgnde (enaz 8 saat su bekletılmelı toprak yuzeynde)kesınlıkle tek canavar otu dahı cımlenmıyor sanırm tohumları curuyor tecrubeyle sabıt yazdıklarm

 2. Duygu

  21 Haziran 2012 at 10:15

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederiz Turgay Bey,

 3. cem

  26 Temmuz 2012 at 00:55

  obaran diye bir ilaçı var basf in galiba

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>