Ardahan ve Kars’ta Karantina Alarmı!

Yazar Tarih Mayıs 12, 2013

Sponsor BağlantılarArdahan ve Karsta merkez ve bazı ilçelerde şap hastalığı ile karşılaşılması nedeniyle karantina uygulaması başlatıldı. Uygulama kapsamında Ardahan’da başta merkez olmak üzere bazı ilçelerde, Karsta ise 3 ilçe 11 köyde karantina uygulaması başlatıldı.

Karantina Çalışmaları Sürüyor!

Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada son bir aylık süreçte şap hastalığına ilişkin yoğun çalışmaların sürdüğü, belirli alanlarda karantina uygulamaları yapılmasına rağmen istenilen sonucun elde edilemediği belirtildi.

Hastalığın kontrol altına alınamaması nedeniyle karantina uygulaması tüm il genelinde uygulanırken, bölge ve köy olarak yapılan çalışmalarda hastalığın kontrol altına alınamadığı söylendi. Hayvan sağlığı şube müdürü Dr. Atila Beşkaya, hastalığın bir yerde kontrol altına alındığında başka bir yerde tekrar ortaya çıktığını, bu nedenle il genelinde karantina uygulaması başlatıldığını belirtti.

Beşkaya açıklamasında, çalışmalar sonucunda il genelinde birçok hayvanda şap hastalığı tespit ettiklerini, hastalığın inceleme aşamasında tüm köylerde çalışmaların sürdüğünü şu aşamada ise il genelinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bir başka ilimiz Karsta ise yine 3 ilçe 11 köy’de hayvanlarda şap hastalığı tespit edildi. Hastalığın tespit edildiği alanlarda karantina uygulaması başlatılırken, hastalıktan etkilenen merkeze bağlı Kocabahçe, Esenyazı ve Ölçülü, Sarıkamışa bağlı, Çamyazı ve Beşyol, Akkaya bölgesinde Şahnalar, Selim’de Hasbey ve Yukarı Dumlupınar, Beyköy ve Bozkuş köylerinde çalışmalar yoğunluk kazandı.

Hasybey de çok sayıda hayvanın telef olduğu ve ölen hayvanların köylüler tarafından bazı yerlerde gömüldüğü bazı yerlerde ise göl kenarına bırakıldığı söylendi.

Bölge, İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada ise mevsimsel hareketliliğe bağlı olarak Türkiye genelinde bir salgın olduğu, bölgede hastalığın varlığına ilişkin bilgilendirme çalışmalarına devam edildiği ve bölgeden hayvan çıkışlarının durdurulduğu söylendi.

Ardahan ve Karsta karşılaşılan durum üzerine Türkiye genelinde hastalığa ilişkin önlemler artırılmaya çalışılıyor.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>