Organik Tarımda Yaşanan Düşüşün Sebebi Kimyasal Gübre

Yazar Tarih Şubat 17, 2012

Sponsor BağlantılarVerimi daha yüksek olan kimyasal gübre kullanımı, miras yolu ile parçalanan arazilerinde çiftçilerin aşırı kullanımı sonrasında ülkemizde organik tarımcılığın hızla düşüşe geçmesine neden oluyor.

Miras yolu ile bölünen araziler nedeniyle tarım alanları giderek küçülüyor. Bölünen bu arazilerde çiftçilerin tarıma yönelmesi ve verimi artırabilmek, daha çok kazanabilmek için kimyasal gübre ve ilaç kullanması nedeniyle toprak hızla kirlenmeye başladı. Bu nedenle ülkemizde organik tarımcılık istenilen düzeye ulaşamadı.

Topraklarımız Hızla Kirleniyor

Çiftçilerimiz organik yerine hibrit tohum ve kimyasal gübre kullanımına yöneliyor. Tarım arazilerinin hızla kirlenmesi ile başlayan sorun kimyasalın kullanıldığı arazi dışında 7 km yakınındaki arazilerde de kimyasal ilaçların kullanılmaması gerekiyor. Önlenemez bir durum haline gelen bu sorun sebebiyle organik tarımcılıkta gerilemeye başladı. Ülkemizde küçük ölçekli tarım işletmelerinin hakimiyeti düşünüldüğünde tarım arazilerinin hızla kirlenmeye devam edeceği düşünülüyor. Organik tarımcılığın daha geniş bir alanda yapılabilir olması nedeniyle küçük ölçekli arazilerde organik tarımcılık üreticiye pekte cazip gelmemekte.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>