Bebek Gıdalarında Hayvan Antibiyotiği Çıktı

Yazar Tarih Şubat 27, 2013

Sponsor BağlantılarBebekler için üretilen etli gıdalarda Hayvan Antibiyotiği çıktı. Fransız Le Monde gazetesinde çıkan habere göre, uzmanlar, içinde et bulunan bebek gıdaları üzerinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen incelemede, tilmikosin ve spiramisin adı verilen hayvan antibiyotikleri bulunduğunu söyledi.

Ayrıca incelemeler sırasında yine bebek gıdalarında hayvan antibiyotiği dışında levamisol ve mantar ilacı gibi antiparaziter ilaçların olduğu belirtildi. Gazete ayrıca 2011 yılında inek ve keçi sütlerinde yapılan incelemelerde antiemflamatuar, hormon ve antibiyotikler olduğunu tekrar hatırlattı.

Bilindiği gibi bu tarz ilaç ve antibiyotikler insanlarda sinir sistemi üzerinde ciddi tahribatlara neden olabildiği gibi kanserojen etkilerde yaratabilmekte. Ayrıca parkinson ve alzheimer gibi hastalıklarda da etkileri olduğu söylenmekte.

Fransa’da hayvanlar üzerinde kullanılan antibiyotik oranı 99-2009 yılları arasında %12.5 oranında arttı. Hükümet 2011-2016 döneminde antibiyotik kullanımını %25 azaltma yönünde bir karar almıştı.

www.trthaber.comDiğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>