Çiftçiye Müjde! Destekleme Ödemeleri 30 Mayısta Hesaplarda

Yazar Tarih Mayıs 28, 2013

Sponsor BağlantılarÇiftçiye müjde. Destekleme ödemeleri 30 Mayısta çiftçilerin hesaplarına yatacak. Mayıs ayı içerisinde ödenecek olan 584 milyon liralık destekleme ödemeleri 30 Mayıstan itibaren çiftçilerin hesaplarına yatacak.

Destekleme ödeme kalemleri

Çiftçilere 30 Mayısta destekleme ödemeleri yapılıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen Çiftçi desteklerinde 30 Mayısta çiftçilerin hesaplarına 584 milyon liralık ödeme yapılacak. Ödemenin 30 Mayıs Perşembe günü tüm çiftçilerin hesaplarına olması bekleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan açıklamada, 2013 yılına ait Mayıs ayı destekleme ödemelerinin çiftçiye tarımsal sigorta, mazot, gübre ve toprak analizi, sertifikalı tohum desteği gibi 6 farklı kalemde ödeneceği belirtildi. Çiftçilere verilecek desteklemelerde bu 6 kalemin toplamda 584 milyon liralık bir ödemeye tekabül ettiği öğrenilirken ödemelerle birlikte çiftçilerinde rahat bir nefes alması bekleniyor.

Ödeme yapılacak destekleme kalemleri ve toplam ödeme tutarları ise şu şekilde sıralandı.

Tarımsal sigorta desteklemesi için; 125 milyon lira,

Sertifikalı tohum, fide ve fidan desteklemesi için; 4 milyon lira,

Buzağı desteklemesi için; 80 milyon lira,

Islah amaçlı koyun, keçi yetiştirici birlikleri için; 360 milyon lira,

Balıkçı gemilerinin avcılıktan çekilmesi için; 8 milyon lira,

Mazot, gübre ve toprak analizinde ek ödeme içinse 7 milyon liralık bir ödeme yapılacak.

Tüm bu kalemlerde yapılacak toplam ödeme miktarı ise 584 milyon lira olurken, ödemelerin 30 Mayıs Perşembe gününden itibaren çiftçilerin hesaplarına yatırılması bekleniyor.

Yapılacak bu Mayıs ayı ödemesiyle birlikte çiftçilere 2013 yılında verilmesi planlanan toplam destekleme miktarının yarısına ulaşılmış olacak. Bu kapsamda 2013 yılında çiftçilere verilmesi planlanan tutarın yarısı yani 4 milyar 150 milyon liralık ödeme 2013 yılı ilk 5 ayı içerisinde tamamlanmış oluyor.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>