Üreticinin Gözdesi Kivi

Yazar Tarih Haziran 3, 2013

Sponsor BağlantılarGiresun’da üreticiler, fındık yerine kiviyi tercih etmeye başladı. Üreticilerin fındıktan daha fazla gelir elde ettiği kiviye yönelmesi, bölge de kivi yetiştiriciliğinin artmasını sağladı.

Kivi üreticileri kazançtan memnun 

Giresun’da fındık üreticisi, fındıktan elde ettiği bin 500 liralık geliri geriye bırakarak bahçesine kivi dikti. Fındıktan elde ettiği gelirin aksine beş bin lira yıllık kazanç sağlayan üretici, artık fındık yerine kivi yetiştiriciliği yapacağını belirtti.

Giresun Yağlıdere ilçesinde bir fındık üreticisi fındık ağaçları yerine kivi dikerek kazancını beş bin liraya yükseltti. Fındıktan bin 500 lira gelir elde eden üreticinin fındık bahçesini sökerek kivi dikmesiyle geliri beş bin liraya ulaştı.

Bölgede yaygın olarak fındık yetiştiriciliği hakim iken bazı üreticiler gelirini yalnızca fındığa bağlamayıp fındığa alternatif ürünler yetiştirmeye başladı. Özellikle Karadeniz bölgesinde son dönemde kivi ve çilek gibi alternatif ürünlerin üretimi yaygınlaşıyor. İşte bu ürünlerden birisi olan kivi bir üreticiye fındığın aksine çok daha iyi bir kazanç sağladı.

Giresunlu üretici Ekrem Özdemir, bahçesinde gelirini yalnızca fındığa bağlamayan üreticilerden birisi. Özdemir, yılın her ayında büyük önem vererek yetiştirdiği kiviler sayesinde örnek bir kazanç elde etmeyi başardı.

İlçeye bağlı Oruçbey köyünde yetiştiricilik ile uğraşan üretici, köyünde kivi yetiştirmeye başlayarak kazancını artırdı. Özdemir, 21 yıl önce Tarım Müdürlüğü kontrolünde fındık ağaçlarını sökerek yalnızca 20 fidanla kivi dikimi yaptı. Üretici, kividen verim almaya başlamasıyla birlikte fındıktan daha fazla gelir elde ettiğini söylerken, bahçesinde geçmiş dönem de fındık ağaçlarından 250 kg civarı verim elde ettiğini belirtti. Şuanda yetiştirdiği kivilerden ortalama 5 ton verim aldığını söyleyen Özdemir, kivinin kilosunun 50 kuruşa düşmesi durumunda bile karlı bir üretim olduğunu belirtti.

Fındık kadar bakım isteyen ve her ay ilgilenilmesi gereken kivi, fındığa oranla daha fazla gelir getirmeyi başardı.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>