Çilek Karadenizli Üreticiyi Sevindirdi

Yazar Tarih Haziran 2, 2013

Sponsor BağlantılarKaradenizli üreticilerin yüzünü bu kez fındık yerine çilek güldürdü. Karadeniz de fındığa alternatif ürün olarak yetiştirilen çilek, hava şartlarının üreticilerin yanında olması nedeniyle çiftçileri sevindirdi.

Karadeniz de çilek üretimi artıyor

Karadeniz de fındıktan sonra kivi ve çilek üretimi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Özellikle bölge insanının fındık ve kividen sonra alternatif ürün olarak yetiştirmeye başladığı çilekte kalite ve rekoltenin yüksek olması üreticileri sevindirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Musa Sağlam yaptığı açıklamada çilek üretimi konusunda önemli bilgiler verdi. Açıklamada, Ordu’da 40 dönümlük bir arazi üzerinde bu sene 30 ton çilek üretimi gerçekleştirildiği söylenirken bu rakamın gelecek sene 40 tona yükseltilmesinin hedeflendiği belirtildi. Sağlam, üretimin bununla sınırlı kalmadığını bölge de yer alan bazı köylerde kurulan yeni çilek bahçeleri ile üretimin daha da artırıldığını söyledi.

Ordulu üreticiler ise verim ve kaliteden memnun görünüyor. Bölgede çilek üretimi yapan çiftçilerden bazıları yaptıkları açıklamada bir aylık üretim sezonu boyunca yedi defaya varan sayılarda ürün toplama fırsatı yakaladıklarını söyledi. Üreticiler, çileğin bu yıl havanın istenilen seviye de olması ve kalitenin yüksek oluşu nedeniyle üreticinin lehine fiyatlarda satıldığını, üreticilerin ise bu durum nedeniyle çilek yetiştiriciliği konusunda teşvik edildiğini söylediler.

Bir aylık çilek sezonunda ise sona gelinmiş durumda. Bu yıl hava şartlarının üreticinin lehine olması, sezonun iyi geçmesini sağladı. Sezon başında çilek satış fiyatlarının 4 TL civarında olduğu belirtilirken bu yıl yağışların fazla olmaması nedeniyle üreticinin geçtiğimiz sezona göre daha iyi bir ürün elde ettiği söylendi.

Üreticiler ve bölgede sektör içerisinde yer alan diğer kişiler ise üretimde son birkaç yıldır görülen artış ve verim üzerine yeni çilek bahçeleri kurmaya başladı.Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>