CEVİZ İÇ KURDU NEDİR

Yazar Tarih Ocak 23, 2012

Sponsor BağlantılarCeviz iç kurdunu tanımlamak gerekirse zararlı bir kelebek türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür içinde yer alan ergin kelebeklerin genel görünüşü enine dalgalı çizgilerden oluşmaktadır. Boyları ortalama 10 mm olan bu canlıların kanat genişliği ise 18-20 mm arasındadır.

İç kurdunda yumurta ilk dönemde beyaz bir görünüme sahiptir. Oval bir şekle sahip olan yumurtanın çapı ortalama 1-1.2 mm arasında değişmektedir. Gelişim dönemi boyunca açıklık arttıkça yumurtanın izlenebilirliği de artmaktadır. Boyları larva döneminde 15-20 mm olan bu zararlılar pupa döneminde 10 mm uzunluğa sahiptir.

Etki alanı:

Ceviz ağaçlarında en önemli zararlılar arasında ilk sırada yer alan ceviz iç kurdu, larva halinde meyvelerde önemli zararlar oluşturmaktadır. Bu zararlar sırasıyla, larvaların meyveleri delmesi, içinde yer alan etli kısımları yemesi ve pisliklerini bırakması ile ortaya çıkmaktadır. Bu zarar sonucunda genellikle meyve dökümü oluşmakta dökülmeyen meyveler ise nitelik bakımından değersizleştiği için bir değer arz etmemektedir. Etkin mücadele gerçekleştirilmez ise zarar artacak ve %100 oranına kadar ulaşacaktır.

Zararlının yaşam alanı:

Ceviz iç kurtları genellikle kış aylarını ağaç gövdesinde yer alan kabuklarda geçirmektedir. Ancak bazı durumlarda yere dökülen kabuklar içerisine ördükleri kokonlar içerisinde de kış aylarını larva olarak geçirebilmektedir. Gelişim dönemini tamamladıklarında larvadan pupa dönemine geçen bu zararlılar kısa bir süre sonra ergin olarak karşımıza çıkar. Yumurtadan çıkan larvalar, meyvelere ortalama 4-8 saat içerisinde girebilmektedir. Burada ortalama 30-40 gün arası yaşayan bu zararlılar, meyveden çıktıktan sonra yararlı türler ve hava koşulları ile %30-40 oranında kayıp yaşamaktadır.

Konukçu olduğu bitkiler:

Ceviz iç kurdu, daha çok cevizde zararları olan bir canlı olarak bilinse de, elma, armut ve ayva ağaçlarında da ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda nadirde olsa erik, kayısı ve şeftali ağaçlarında görülebilir.

Ceviz İç kurdu ile Mücadele Yöntemleri

1) Kültürel Mücadele:

Kültürel mücadele kapsamında, ceviz bahçelerinde yapılacak ilk uygulama, elma, armut, ayva, kayısı, erik ve şeftali gibi konukçu bitkilerin kurulmaması olacaktır. Ayrıca ağaç altına dökülen meyveler mutlaka uzaklaştırılmalı ve ağaç gövdesi tuzak bantlar ile sarılmalıdır. Bu bantlar haftalık kontroller ile zararlının imha edilmesine yardımcı olacaktır.

2) Kimyasal Mücadele:

Ceviz iç kurduna karşı uygulanacak kimyasal mücadele kapsamında yapılacak ilk şey ağaçların ilaçlı bulundurulması olacaktır. Bu sayede ağaç üzerinde bulunan yumurtalardan çıkan zararlıların meyveye girişi önlenebilir.
İlaçlama döneminde Tarım il ve ilçe müdürlükleri ile sürekli irtibat halinde kalınması ve ilaçlama zamanı ile şeklinin belirlenmesi gerekecektir. İlaçlı su ile ağaçta yaprak, meyve ve dallar iyice ıslatılmalıdır.Diğer yazılara göz attınız mı?

1 Yorum

  1. hasan

    06 Ekim 2012 at 20:03

    bilgi için tşk

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>