BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ VE EKSİKLİKLERİ

Yazar Tarih Ocak 13, 2012

Sponsor BağlantılarBitki besin elementleri ve eksikliklerinde ortaya çıkan sorunlar aşağıdaki gibidir.

Azot Eksikliği: Azot Eksikliğinde bitki gelişimi yavaşlayacak ve yapraklar küçük kalacaktır. Ayrıca yapraklarda renk açılması gözlenebilir. Bazı durumlarda ise yaprak damarlarında yer, yer morarmalar ortaya çıkabilir.

Fosfor Eksikliği: Fosfor eksikliğinde yapraklarda renk değişimi gözlenebilir. Bu değişim yaprakların koyu yeşile dönmesi şeklinde olacaktır. Yaprak altı bölgelerde ise damarlarda morarma görülebilir. Fosfor eksikliğinde bitki gelişimi yavaşlayacak ve verim düşecektir. Ayrıca meyvelerde içi boş (boşalma) görülebilir. Bu eksiklik sonrasında bitkide tüm bölgelerde etkilenme ortaya çıkabilir.

Potasyum Eksikliği: Potasyum eksikliğinde yapraklar ve damarlarda sararmalar görülebilir. Ayrıca yaprak kenarında kuruma ve meyvede yumuşama oluşabilir.

Bor Eksikliği: Bor eksikliğinde yaprak damarlarında sararma ve yaprak boyutlarında küçülme görülebilir. Ayrıca yaprak uçlarında kıvrılmalar ortaya çıkacaktır.

Kalsiyum Eksikliği: Kalsiyum eksikliğinde yapraklarda koyu yeşil renk değişimi görülecektir. Yaprak kenarlarında ise sarı-yeşil arası açık tonlarda renk değişimi gözlenebilir. Ayrıca meyvede fosfor eksikliği nedeniyle çiçek burnu çürüklüğü oluşacaktır.

Bakır Eksikliği: Bakır eksikliğinde bitki gelişimi yavaşlayacak ve yapraklarda kıvrılmalar oluşacaktır.

Demir Eksikliği: Demir eksikliğinde yaprak damarlarında sararmalar oluşacaktır.

Mangan Eksikliği: Mangan eksikliğinde yapraklarda damar aralarında sararmalar ve yapraklarda şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Ayrıca yapraklarda yine kıvrılmalar görülecektir.

Çinko Eksikliği: Çinko eksikliğinde bitki gelişimi yavaşlayacaktır. Yapraklarda büyüme yavaşlayacak ve küçük kalacaktır.

Magnezyum Eksikliği: Magnezyum eksikliğinde yapraklarda kenarlardan başlamak koşuluyla tüm yaprağı saran, sararmalar görülebilir.

Kükürt Eksikliği: Kükürt eksikliğinde yaprak damarları arasında menekşe renkli sararmalar, yaprak damarları ve gövde de ise morarmalar görülebilir.

 

 Diğer yazılara göz attınız mı?

Yorumlarınız bizim için değerli. Lütfen bir yorum yapın.

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>